Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Doradca personalny

Doradca personalny

Poszukując pracy możemy stosować różne metody. Jeśli wiemy gdzie poszukiwać ofert pracy, możemy zorientować się, jaki zawód jest obecnie najbardziej pożądany i, jeśli nie spełniamy oczekiwań, możemy skorzystać z różnych kursów zawodowych. Możemy także poszukać pracy właśnie w dziedzinie poszukiwania pracy i zostać doradcą personalnym.

Doradca personalny, zwany także łowcą talentów, trudni się nie tylko doborem odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska, ale także szkoleniami, treningami i edukacją na temat zarządzania zasobami ludzkimi. Do jego zadań należy analiza i selekcja życiorysów i listów motywacyjnych, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych i testów rekrutacyjnych. Mogą oni także zajmować się werbowaniem najlepszych pracowników i proponować im lepsze warunki niż w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.

Doradca personalny, pod nadzorem i kontrolą przełożonych, sam organizuje sobie warsztat pracy. Ma stałe godziny pracy, choć czasem prowadzenie niektórych rozmów kwalifikacyjnych może spowodować, że będzie pracować popołudniami lub wieczorami, także poza miejscem zamieszkania. Na doradcy personalnym spoczywa odpowiedzialność za działanie firmy lub przedsiębiorstwa, gdyż to właśnie on dobiera pracowników. Ponosi ona także odpowiedzialność społeczno-moralną za rzetelność tworzonych opinii czy też podejmowanych decyzji.

Doradca personalny musi wykazywać się pewnymi cechami charakteru, które umożliwią mu pracę. Przede wszystkim musi wykazywać się zainteresowaniami społecznymi, być osobą otwartą na wszelkie sprawy dotyczące człowieka i jego relacji z otoczeniem. Osoba taka stale spotyka się z innymi ludźmi, więc musi wykazać się umiejętnością postępowania z ludźmi, porozumiewania się, a także łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Dlatego też większość doradców to absolwenci psychologii. Istotną rolę odgrywa także umiejętność dobrej obserwacji i wyciągania wniosków. Niezbędna jest także intuicja, oparta na wiedzy o przeszłości kandydata.

Doradcy personalni, swoje pierwsze kroki w zawodzie, stawiają w firmach doradztwa personalnego, firmach szkoleniowych, a także w działach zarządzania zasobami ludzkimi w firmach. Praca na własną rękę jest możliwa wyłącznie w momencie, gdy posiadamy już jakieś doświadczenie zawodowe.