Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Jak pisać list motywacyjny

List motywacyjny

Jednym z podstawowych dokumentów, jaki należy dostarczyć do firmy, gdy staramy się o przyjęcie do pracy, jest, obok życiorysu, list motywacyjny. Jest to dokument, w którym przede wszystkim musimy udowodnić naszemu potencjalnemu pracodawcy, że chcemy pracować w jego firmie, a także przedstawić nasze umiejętności i zainteresowania, które sprawiają, że nadajemy się na konkretne stanowisko.

Jednak przy pisaniu listu motywacyjnego dobrze jest dostosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim list taki musi być krótki, przemyślany i konkretny. Najlepiej, by nie zajmował więcej niż jedną czwartą strony podaniowej. Nie można w nim powtarzać tego, co znalazło się już w CV. W tekście tego rodzaju nie powinniśmy podawać zbyt wiele informacji. Pisząc list motywacyjny nie używajmy ogólnikowych określeń. Cechy, które nas charakteryzują najlepiej jest popierać konkretnymi przykładami z dotychczasowej pracy zawodowej.

Pod żadnym pretekstem nie możemy pomylić nazwy stanowiska, o które się ubiegamy, a także błędów innego rodzaju, np. ortograficznych. List motywacyjny piszemy zwykle na komputerze, chyba że pracodawca wyraźnie zażyczy sobie, by sporządzić go odręcznie.

Jeśli piszemy list motywacyjny do potencjalnego pracodawcy, musimy zawrzeć w nim przede wszystkim konkretne doświadczenie, jakie zdobyliśmy. Natomiast jeśli sporządzamy list motywacyjny do doradcy personalnego, musimy w nim także podać nasze oczekiwania wobec własnej kariery.

Jeśli składamy dokumenty w związku z ogłoszeniem o pracę, już na początku listu musimy odnieść się do treści oferty, następnie podkreślamy swoje umiejętności i predyspozycje, czyli wszystkie cechy potrzebne do wykonania obowiązków. Należy także wspomnieć o doświadczeniach zgodnych z tymi wymaganiami, które wymaga pracodawca od potencjalnego pracownika. W liście takim trzeba po prostu przedstawić siebie jako najlepszego kandydata na stanowisko.

List motywacyjny wysyłany bez związku z ogłoszeniem musi zawierać wyjaśnienie, dlaczego akurat tą firmą jesteśmy zainteresowani, co na jej temat wiemy i w jakim dziale chcielibyśmy pracować. Trzeba dodać informacje dotyczące własnego doświadczenia i posiadanych predyspozycji do wykonywania określonej pracy.

Poprawnie i ciekawie napisany list motywacyjny może być kluczem do sukcesu na drodze poszukiwania pracy.