Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Praca dla studentów i absolwentów

Praca dla studentów i absolwentów

Doświadczenie zawodowe jest bardzo mile widziane a czasem wręcz pożądane przez pracodawców. Nie tylko dobrze wygląda w CV, ale przede wszystkim świadczy o tym, że mamy już doświadczenie w pracy w zespole.

Jednak w przypadku absolwentów to doświadczenie jest praktycznie znikome, a często w ogóle go nie ma. Dlatego też warto jest rozpocząć jego zdobywanie jeszcze w okresie nauki na studiach.

Studenci mogą wybierać spośród kilku możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego. Jest to przede wszystkim odbycie praktyki studenckiej lub stażu, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Studenci mogą także, w zależności od czasu i możliwości, podjąć pracę stałą lub tymczasową. Ofert pracy dla studentów można szukać w wielu miejscach: na stronach internetowych, w lokalnej prasie, w urzędzie pracy a także na własnej uczelni, w działających Akademickich Biurach Karier lub po prostu na tablicach ogłoszeń. Warto jest także odwiedzić targi lub giełdy pracy.

Jeśli chodzi o staże i praktyki studenckie, to odbywają się one w okresie wakacji i trwają zwykle 1 – 3 miesiące. Staże częściej trwają dłużej i mogą być połączone z nauką. Okres wakacji sprzyja znajdowaniu pracy przez studentów. Wielu pracowników idzie na urlopy wypoczynkowe a sami studenci także posiadają więcej wolnego czasu. Jednak coraz większa liczba studentów ubiegających się o praktyki i staże w firmach sprawia, że coraz trudniej jest zakwalifikować się do pracy.

Miejsca pracy dla studentów i absolwentów są nie tylko w naszym kraju. Osoby uczące się mogą także skorzystać z kilku ofert stażów i praktyk zagranicznych. Jeśli decydujemy się na wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy, najlepiej jest poszukać oferty przy pomocy organizacji studenckich lub skorzystać z programów edukacyjnych Unii Europejskiej, np. „Leonardo da Vinci”. Ciekawe są także oferty praktyk zawodowych w Stanach Zjednoczonych.

Organizacje studenckie pomagają w znalezieniu oferty praktyki lub stażu, wspierają w przygotowaniach do wyjazdu. Służą one także radą i opieką podczas trwania praktyki lub stażu a także po powrocie do kraju. Studenci mogą także podjąć pracę tymczasową, która nie tylko dostarczy im doświadczenia zawodowego, ale także środków finansowych tak bardzo potrzebnych w okresie studiowania.