Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Bardzo ważnym elementem długiego procesu poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Oprócz dobrze przygotowanych dokumentów, równie dobrze musimy przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Przede wszystkim należy zebrać jak najwięcej informacji dotyczącej firmy, do której się wybieramy. Warto jest sprawdzić jaka jest wielkość firmy, jej wysokość sprzedaży, kim są właściciele. Informacji tych możemy szukać przez Internet, na stronach tej firmy, w prasie i w samej siedzibie. Warto jest także zebrać podstawowe informacje dotyczące stanowiska, o jakie się ubiegamy.

Do samej rozmowy trzeba się także dobrze przygotować. Przemyśl, co jesteś w stanie zaoferować firmie, jakie masz umiejętności, które będą mogli wykorzystać. Bardzo dobrze jest także poćwiczyć odpowiedzi. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkich pytań, jednak większość z nich się powtarza. Przy ich układaniu unikajmy schematyzmu. Bardzo ważne jest także pozytywne myślenie i przekonanie, że my nadajemy się na to stanowisko i chcemy na nim pracować.

Dzień przed rozmową wybierz się do firmy, sprawdź, ile zajmie ci czas na spokojne dojście do miejsca, w którym ma się odbyć rozmowa. Przygotuj także odpowiedni strój a najlepiej kilka wersji. W zależności od pogody i własnego humoru, wybierzmy odpowiednie ubranie. Ważne jest, by nie był on zbyt wyzywający. Ważne jest także to, by porządnie wyspać się przez rozmową.

W dniu rozmowy zjawmy się w firmie pięć minut przed czasem, nie więcej, gdyż może to zdenerwować naszego rozmówcę. Przed rozmową warto jest się odprężyć i odstresować. Tuż przed wejściem przeczytajmy także swój życiorys, by przypominać sobie co w nim umieściliśmy.

Podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej staraj się sprawiać dobre wrażenie. Przede wszystkim przywitaj się, zapytaj czy możesz usiąść, usiądź wygodnie, jednak nie można pozwalać sobie na zbyt duży luz. Podczas odpowiadania na pytania zwróćmy uwagę, by nie gestykulować nadmiernie. Podczas rozmowy dobrze jest być zrelaksowanym i serdeczny, bezwzględnie należy słuchać tego, co mówi nasz rozmówca, a także być szczerym w naszych odpowiedziach, zadawać pytania, pochwalić się swoim doświadczeniem a także zapytać o efekty.

Rozmowy kwalifikacyjnej nie wolno rozpoczynać od pytania o zarobki i czas pracy, nie wolno także odpowiadać na pytania bez zastanowienia, krytykować byłych pracodawców, mieć zły humor i palić.