Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Strategia poszukiwania pracy

Strategia poszukiwania pracy

Poszukiwanie pracy jest niejednokrotnie długotrwałym i mozolnym procesem. Jeśli mamy jasno sprecyzowane wymagania, kwalifikacje i umiejętności, możemy zawęzić nasze poszukiwania wyłącznie do firm i instytucji, które prowadzą działalność w interesującej nas dziedzinie.

Bo właśnie jasne określenie swoich kwalifikacji, umiejętności i oczekiwań jest pierwszym krokiem na drodze do znalezienia upragnionej pracy. Gdy już dokonamy autoanalizy, możemy przystąpić do przeglądania ofert. Gdzie szukać takich ofert, mniej więcej wiemy.

Możemy wyróżnić kilka miejsc, w których odnaleźć można aktualne oferty pracy. Przede wszystkim najwięcej z nich mieści się w gazetach i czasopismach, szczególnie tych o zasięgu lokalnym. W nich możemy znaleźć oferty pracy w regionie, w którym zamieszkujemy. Innym sposobem jest bezpośredni kontakt z firmami. Informacje na temat wakatów możemy znaleźć także w Internecie. Istnieję specjalne strony, na których umieszczane są ogłoszenia o pracę z konkretnych branż. Pracy możemy poszukiwać także za pomocą rodziny i znajomych. Taki sposób poszukiwania pracy jest skuteczny. Nie tylko wiemy o miejscach pracy, ale także często mogą nas zarekomendować potencjalnemu pracodawcy, co automatycznie zwiększa nasze szanse na zatrudnienie.

Aktywne poszukiwania pracy to także udział w targach pracy i prezentacjach firm, a także w praktykach zawodowych i stażach organizowanych dla studentów i absolwentów. Skorzystać możemy także z pomocy agencji doradztwa personalnego, uczelnianych Biur Karier lub urzędów pracy. Możemy także sami umieszczać ogłoszenie o pracę lub wysyłać podanie i list motywacyjny do firm i instytucji.

Jeśli już potencjalny pracodawca odpowie pozytywnie na nasze podanie o pracę, musimy odbyć jeszcze rozmowę kwalifikacyjną z naszym potencjalnym pracodawcą. Do tego etapu zdobywanie wymarzonej pracy także musimy się odpowiednio przygotować. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a od tych kilku lub kilkunastu minut może zależeć nasza dalsza kariera zawodowa.

Droga poszukiwania pracy jest niejednokrotnie długa i bardzo żmudna. Ważne jest by być konsekwentnym i nie tracić nadziei na to, że w końcu się nam uda.